Shtrenjtohet ari për 18 për qind në Kosovë, zanatlinjtë arsyetohen

Kosova

Shtrenjtohet ari për 18 për qind në Kosovë, zanatlinjtë arsyetohen

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 22:03
Foto ilustrim

Shtrenjtimit nuk i shpëtoi as ari.

Ky metal i çmuar që përdoret shumë edhe në bizhuteri, shënoi ngritje çmimi për kilogram rreth 18 për qind.

Sipas artarëve kjo rritje lidhet ehe me shtrenjtimin e metaleve tjera si: hekuri, alumini, etj.).

Sipas Shoqatës së Artarëve të Kosovës, deri të rritja e vlerës së arit erdhi  pas zhvillimeve globale si lufta në Ukrainë.

Por sipas tyre, çmimi për ari në vendin tonë është akoma më i lirë se në vendet e rajonit, meqë edhe puna për përpunimin e tij mbetet e volitshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat