Temperatura deri në 34 gradë Celsius, IHK bën thirrje t’iu shmangeni rrezeve të diellit

Kosova

Temperatura deri në 34 gradë Celsius, IHK bën thirrje t’iu shmangeni rrezeve të diellit

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 14:06
Foto ilustrim

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se në dy ditët në vazhdim do të mbajë mot i nxehtë.

Në njoftimin e tyre bëhet e ditur se temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 14-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 29 deri në 34 gradë Celsius.

Ata bën thirrje që për shmangie të kontaktit direkt të rrezeve të diellit, aktiviteteve fizike, sepse kjo situatë meteorologjike ndikon negativisht te shumë persona me sëmundje kronike dhe tek të moshuarit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat