Në një komunë të Kosovës nuk u kurorëzua asnjë çift brenda një viti

Kosova

Në një komunë të Kosovës nuk u kurorëzua asnjë çift brenda një viti

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 17:44
Ilustrim

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Statistikat e Kurorëzimeve në Kosovë” për vitin 2021.

Këto të dhëna tregojnë se në Kosovë në vitin 2021 janë kurorëzuar 19.697 çifte bashkëshortore.

Kurorëzimet e ndodhura vetëm në Kosovë janë gjithsej 18.131, kurse kurorëzime të cilat kanë ndodhur jashtë Kosovës janë regjistruar gjithsej 1.566.

Prizreni zë vendin e parë me 1,673 raste të kurorëzuarve apo 8.5%, kurse Ranillugu është komuna në të cilën nuk është shënuar asnjë rast kurorëzimi.

Vendin e dytë e zë Prishtina me 1,632 apo 8.3% , të tretin Ferizaji me 1,117 apo 5.7 % .

32.4 % e të kurorëzuarve janë të grup-moshës së burrit 25-29 ,ndërsa 32.6 % e të kurorëzuarve janë të grup-moshës së gruas 20-24.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat