Punimet në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Kosova

Punimet në rrjet, këto zona do të mbesin pa rrymë

Më: 26 janar 2023 Në ora: 18:05
Ilustrim

KEDS ka bërë të ditur se gjatë dy ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa zona të vendit.

Ndërprerja e rrymës do të ndodh për shkak të punimeve në rrjet.

Punimet do të kryhen nga ekipet e KEDS-it, ndërsa janë të domosdoshme për siguri të sistemit.

Njoftimi i plotë nga KEDS:

27.01.2023

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Prishtinë

1.

Nga NS 35/10 kV Fushë- Kosova do të ndërprehet:

TS 10/0.4 kV Albana e Madhe-Shtëpia e Kulturës (kodi:15018008075) prej orës 10:30 -13:00.

Vendet: Albana e Madhe (një pjesë).

Arsyeja: Ndërprerje për siguri, Instalimi i daljes se re 0.4 kV ne NS 10/0.4 kV Shtëpia e Kulturës Albana.

2.

Nga TS 110/10 kV Prishtina 6 do të ndërprehet:

LP 10kV Blloku 1 Dardania (kodi: 19100006) prej orës 18:00 deri ora 19:00.

Vendet: Lagjja “Dardania”- një pjesë, rr. “Iljaz Kodra”,-një pjesë, rr. “Xhemajl Mustafa”-një pjesë, rr. “Enver Gjergjeku”-një pjesë, ndërtesa” e KOSTT-it dhe ndërtesa e ATK-së.

Arsyeja: Ndërprerje për siguri, kalimi i kabllove nga kthina e BL 1 në kthinën e daljes nr.23 KEDS Ndërtesa.

28.01.2023

Punime të domosdoshme për siguri të sistemit

Prishtinë

1.

Nga TS 110/10(20)kV Prishtina 7 do të ndërprehet:

TS 10/04[kV] TS Llapnasella 1 (kodi: 19000035123) prej orës 10:00 deri në ora 15:00

Vendet: Llapnasella 1.

Arsyeja: Ndërprerje për siguri, instalimi i daljes së re 0.4 kV në NS 10/0.4 kV.

28.01.2023

Punime në projekte investive

Gjakovë

1.

TS 35/10 kV Gjakova 1 do të ndërprehet:

Dalja 10 kV Beci (kodi: 80080010) prej orës 08:00 deri në ora 17:00

Vendet: fshatrat: Bec, Janosh, Lugbunari, Novosellë e Epërme, Novosellë e Poshtme, Osek Pashë, Palabardhë, Qerim, Sopot, Trakaniq dhe rr. Mark Malota (një pjesë).

Arsyeja: Projekte investive, ngritja e shtyllave të tensionit të mesëm, demontimi i konzollave të vjetra, demontimi i izolatorëve të vjetër, montimi i konzollave të reja, montimi i izolatorëve të rinj në kuadër të LOT 10 Feeder 1 Gjakovë.

28.01.2023

Punime nga pala e tretë

Ferizaj

1.

TS 35/10 kV Ferizaj II do të ndërprehet:

Dalja 10kV Bablaku Bizneset (kodi: 40041005) prej ores 10:00 deri në ora 13:00

Vendet: Bablak, Babush, Murakovë, Cernillë, Mirash, Maxhistralja Ferizaj-Prishtinë.

Arsyeja: Zhvendosja e rrjetit 10(20)kV sipas zgjidhjes teknike.

Mitrovicë

1.

Nga TS 110/10(20) kV Skenderaj do të ndërprehet:

NS 10/0.4 kV Qyteti I (kodi:74000009) nga ora 10:00 deri në ora 15:00

Vendet: Rrugët: 18 Qershori, Sheshi Adem Jashari, Ahmet Delija (një pjesë), Bekim Berisha (një pjesë), Dëshmorët e Kombit, Fazli Grajqevci (një pjesë), Fehmi dhe Xheva Lladrovci, Gjergj Fishta, Kamer Lloshi (një pjesë), Sala dhe Hamit Jashari, Selman Vojvoda (një pjesë), Tahir Hasani (një pjesë), Tahir Meha, Uçk (një pjesë) dhe një pjesë e fshatit Klina e Ulët.

Arsyeja: Për krijimin e sistemit hyrje dalje, sipas pëlqimit elektro-energjetik dhe projektit të aprovuar.

Prishtinë

1.

TS 35/20 kV Prishtina I

Nga Dalja 20[kV] Dalja Fushë-Kosovë nr.10 do të ndërprehen nga ora 10:00 deri ora 13:30

TS 20/0.4kV TS NTN “Tregtia-Apollonia A-20” (kodi: 10012182177)

TS 20/0.4kV TS Tregtia (kodi: 10012182160)

Vendet: rr. “Dardania”- një pjesë, rr. “Abedin Sogojeva”- një pjesë dhe rr. “Hysen Gjakolli”- një pjesë.

Arsyeja: Për realizimin e sistemit hyrje/dalje 10 kV, sipas pëlqimit elektro-energjetik dhe projektit të aprovuar, si dhe rekomandimeve nga komisioni i pranimeve teknike. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat