Rreth 3 milionë euro janë dëmet e shkaktuara nga vërshimet në Istog

Kosova

Rreth 3 milionë euro janë dëmet e shkaktuara nga vërshimet në Istog

Më: 26 janar 2023 Në ora: 21:38
Istog

Mbi tre milionë euro është vlera e dëmeve në komunën e Istogut, pas vërshimeve dhe përmbytjeve të fundit.

Kështu thonë zyrtarët e kësaj komune pas vlerësimeve gjatë punës në terren të kryer nga 8 komisione të formuara nga Shtabi Emergjent.

Ndërkaq që pasojat e përmbytjeve në shumë vendbanime të Istogut hasën kudo. Rreth 30 familje të fshatit Drejë të cilat fillimisht ishin vendosur në Spitalin e Istogut, akoma nuk janë kthyer në shtëpitë e tyre, pasi vlerësojnë se aty çdo gjë është shkatërruar.

Banorët e dëmtuar por edhe zyrtarët komunalë të Istogut besojnë se Qeveria e Kosovës duhet të reagojë në afatin sa më të shkurtë në mënyrë që këto dëme të sanohen dhe të strehuarit të kthehen në shtëpitë e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat