“Ditë të akullta”, mot i ftohtë në fundjavë

Kosova

“Ditë të akullta”, mot i ftohtë në fundjavë

Më: 4 shkurt 2023 Në ora: 07:04
Foto ilustrim

Ditën e shtunë po parashihet të mbajë mot kryesisht me vranësira, me të reshura shiu e bore.  Nga dita e diel mot i acartë do të kaploj vendin, me ditë të akullta, ku temperaturat maksimale do të mbesin nën 0C.  Të dielën e të hënën mbeten mundësi për rrebeshe të dobëta bore, derisa nga dita e martë do të ketë më shumë intervale me diell.

Këtë fundjavë edhe po parashihet të frynë erëra të fuqishme veriore e veriperëndimore edhe deri në 18m/s, apo mbi 60km/h.  Nga komuna e Istogut mund të jenë edhe më të stuhishme, në bazë të modeleve numerike në bjeshkët e Moknës edhe mbi 100km/h lokalisht.

Patjetër që këto erëra do të mbajnë ndotësit ajror të shpërndarë, gjë që indeksi i cilësisë së ajrit do të jetë në vlera të mira dhe të pranueshme.

4.02 – Kryesisht me vranësira dhe erë.  Herët në mëngjes reshje bore.  Ditën reshje shiu e bore që deri në mbrëmje shndërrohen në të reshura bore.

5.02 – Acar. Kryesisht me vranësira dhe erë.  Kohë pas kohe me mundësi për ndonjë rrebeshe të shkurtë bore.

6.02 – Acar me vranësira dhe intervale me diell.  Mundësi për rrebeshe të shkurta bore.

7.02 – Mot i acartë, pjesërisht i vranët.  Ditën intervale me diell.

8.02 – Mot i thatë dhe acartë, me diell dhe vranësira kalimtare gjatë ditës.

Temperaturat pësojnë rënie të ndjeshme në të dy vlerat ekstreme.  Maksimalet zbresin edhe nën 0C, në -3C ditën e diel dhe të hënë, e ato minimale deri në -10C.  Shkaku i erërave të fuqishme ndjesia subjektive apo windchilli mund të zbres edhe deri në -15C.

Shtypja atmosferike pas një rënie ditën e shtunë, shënon një rritje të shpejtë lartë mbi vlera normale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat