Grubi-Abazoviq: Marrëdhëniet e Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi janë të shkëlqyera

Maqedonia

Grubi-Abazoviq: Marrëdhëniet e Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi janë të shkëlqyera

Më: 19 janar 2021 Në ora: 15:39
Artan Grubi takim virtual

Zv. kryeministri i RMV-së Artan Grubi sot realizoi një takim online me zv. kryeministrin e Malit të Zi Dritan Abazoviq të cilët biseduan për marrëdhëniet bilaterale në mes të dy vendeve.

Mali i Zi është një shtet mik dhe partner i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e vendit tonë me Malin e Zi janë ndërtuar përmes dialogut dhe bashkëpunimit të mirë.

Për këto dhe tema tjera aktuale bisedova sot gjatë një takimi online me zëvendëskryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviq. Me këtë rast e urova Abazoviqin për postin e zv. kryeministrit por edhe për realizimin e suksesshëm të politikave kyçe të cilat janë në favor të të gjithë qytetarëve në Mal të Zi.

Gjatë këtij takimi unë dhe Abazoviq u pajtuam se anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi në NATO, miqësia me partnerët tanë strategjik, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe rruga e përbashkët drejt Bashkimit Evropian janë vlerë e shtuar për zhvillimin e rajonit dhe në veçanti për paqen dhe stabilitetin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat