Carovska: Vetëm një shkollë e mesme ka bojkot më të organizuar të mësimit

Maqedonia

Carovska: Vetëm një shkollë e mesme ka bojkot më të organizuar të mësimit

Më: 21 janar 2021 Në ora: 16:06
Mila Carovska

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska, deklaroi se pamja me bojkotin e klasave të maturantëve është e ndryshme.

“Një shkollë e mesme në Shkup ka veprim më të organizuar, të gjithë të tjerët janë grupe të izoluara në disa prej shkollave të mesme. Për shembull, në Shkollën e Mjekësisë nuk ka asnjë nxënës që bojkoton. Këto janë grupe të vogla që shprehin pakënaqësi dhe kjo është e drejta e tyre legjitime”, tha Carovska.

Sipas saj, ndryshimet janë të nevojshme në konceptin e maturës, por këtë vit është përcaktuar ligjërisht se si kalohet dhe pse kalohet, ndërsa nuk ka shpëtim nga kjo.

“Koncepti është themeluar në fillim të vitit shkollor dhe po zbatohet për momentin. Çdo lëvizje do ta bëjë problem për nxënësit që të regjistrohen në arsimin e lartë jashtë vendit ose në vend. Kjo është arsyeja pse ne kemi përcaktuar se tani po shkojmë me këtë koncept. Më shumë se 14.000 nxënës janë regjistruar për të kalojnë provimet”, tha Carovska.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat