MSH e Maqedonisë bën të ditur personat të cilët nuk mund të marrin vaksinën kundër COVID-19

Maqedonia

MSH e Maqedonisë bën të ditur personat të cilët nuk mund të marrin vaksinën kundër COVID-19

Më: 23 janar 2021 Në ora: 20:46
Foto Ilustrim

Ministria e Shëndetësisë për “a1on” thotë se vaksinën Faizer nuk duhet ta pranojmë të cilët deri tani kanë alergji nga ndonjë vaksinë tjetër apo ineksion, ndërsa në radhë të parë do të vaksinohen punonjësit shëndetësor.

“Asht si për çdo vaksinë ose ilaç, ekzistojnë indikacioni dhe kontraindikacione. Vaksinat kundër COVID-19 duhet ta pranojnë personat mbi 16 vjet. Kontraindikacione do të ketë te personat me alergji nga vaksina ose terrapia, sëmunde akute, personat që pranojnë terapi antikoaguale”, thonë nga MSH.

Hulumtimet tregojnë se vaksinat nuk ka kontraefekt te gratë shtatzëna, ndërsa sipas MSH-së, për vaksinën nuk kanë nevojë më shumë se 76.000 qytetarë të cilët janë shëruar nga coronavirusi.

“Personat që janë shëruar nga virusi COVID-19 tani për tani nuk do të vaksinohen”, thonë nga ministria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat