Ambasadorja Byrnes mbështeti Ligjin për regjistrimin e popullsisë: Regjistrimi është i rëndësishëm për planifikim

Maqedonia

Ambasadorja Byrnes mbështeti Ligjin për regjistrimin e popullsisë: Regjistrimi është i rëndësishëm për planifikim

Më: 24 janar 2021 Në ora: 15:01
Kate Marie Byrnes

Ambasadorja e SHBA-ve, Kate Marie Byrnes, i dha mbështetje miratimit të Ligjit për regjistrimin e popullsisë, amvisërive dhe banesave në Kuvend.

Në intervistë për Zërin e Amerikës, ajo vlerëson se ky është një hap i rëndësishëm për vendin për shkak se në Maqedoninë e Veriut, popullata dhe prona nuk është regjistruar gati 20 vite dhe ky operacion statistikor është kyç për krijimin e politikave të ardhshme zhvillimore.

Sipas ligjit, regjistrimi në Maqedoninë e Veriut do të zbatohet nga 1 deri më 21 prill.

Që nga pavarësia e shtetit janë zbatuar dy regjistrimi dhe një i pjesshëm në vitin 1991. Gjatë vitit 2011 regjistrimi i popullsisë dështoi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat