Për shkak të Covid-19 në Maqedoni, rritet numri i qytetarëve që blenë polica shëndetësore

Maqedonia

Për shkak të Covid-19 në Maqedoni, rritet numri i qytetarëve që blenë polica shëndetësore

Më: 24 shkurt 2021 Në ora: 11:46
Foto ilustruese

Numri i njerëzve që blenë sigurim shëndetësor vitin e kaluar u rrit me 5 herë në krahasim me 2019 dhe qytetarët investuan 4.45 milion euro në politika, që është 45% më shumë se në 2019, sipas Agjencisë së Mbikëqyrjes.

“Një total prej 114.559 qytetarë vitin e kaluar vendosën të blejnë polisat e sigurimeve shëndetësore dhe kjo është për 93.161 persona të siguruar më shumë se vitin e kaluar kur 21.398 persona kishin policë të sigurimit shëndetësor.

Qytetarët investuan 4.45 milion euro në policat e tyre të sigurimit shëndetësor vitin e kaluar, që është për 44.8 përqind më shumë se policat bruto në vitin e kaluar”, njoftojnë nga Agjencia.

Nga atje shtojnë se rritja e shitjeve të politikave të sigurimeve shëndetësore vitin e kaluar u ndikua nga pandemia e shkaktuar nga coronavirusi, por edhe praktikat e mira të korporatave të gjithnjë e më shumë kompanive që blejnë polica të sigurimit shëndetësor për punonjësit e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat