MSH: OBRM-PDUKM të mos shpërndan lajme të rrejshme se në spitale nuk ka oksigjen

Maqedonia

MSH: OBRM-PDUKM të mos shpërndan lajme të rrejshme se në spitale nuk ka oksigjen

Më: 3 prill 2021 Në ora: 18:04
Foto ilustrim

Ministria e Shëndetësisë i bën thirrje OBRM-PDUKM-së që të mos përhapë të pavërteta se nuk ka oksigjen në spitale dhe kështu të parandalojë qytetarët nga marrja e trajtimit shëndetësor falas dhe cilësor në institucionet shëndetësore publike dhe t’i drejtojë ata të marrin hua dhe të kurohen në spitalet private.

“OBRM-PDUKM si partia më e madhe e opozitës ka në dispozicion një mekanizëm demokratik efikas dhe konstruktiv, i cili është të përdorë pozicionin e tij për të filluar zgjidhje ligjore brenda legjislaturës që do të synojnë përmirësimin e cilësisë së jetës dhe mirëqenies së qytetarëve.

OBRM-PDUKM jo vetëm që nuk e përdor këtë mekanizëm, por ka demonstruar praktikën e bllokimit të masave antikrizë që kanë rezultuar në vonesa të ndihmës dhe ndihmë tjetër financiare për ata që janë më të prekur nga pandemia, ashtu si OBRM-PDUKM bllokoi procesin e ndërtimi reparte infektive të moduluara për trajtimin e pacientëve me coronavirus”, reagojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Ata e mirëpresin të drejtën për protestë paqësore, por i bëjnë thirrje OBRM-PDUKM që të mos organizojë tubime publike gjatë pandemisë, duke rrezikuar shëndetin e qytetarëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat