Maqedoni: Kuvendi shpall gjendje krize në një pjesë të shtetit

Maqedonia

Maqedoni: Kuvendi shpall gjendje krize në një pjesë të shtetit

Më: 21 prill 2021 Në ora: 15:50
Kuvendi i Maqedonisë

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut në seancën e sotme me 92 vota “për”, asnjë “kundër” dhe “të përmbajtur” ka sjellë vendim për të shpallur gjendje krize në një pjesë të territorit të vendit.

Ky vendim është sjellë për shkak të numrit të madh të emigrantëve që hyjnë transit në vendin tonë, si dhe për të mbrojtur shëndetin publik në kushte të pandemisë.

Kuvendi gjithashtu mori vendim për dërgim të përfaqësuesve të Armatës në operacione ndërkombëtare të OKB-së në Liban.

Në lidhje me këtë deputeti i OBRM-PDUKM-së, Bojan Stojanovski, tha se duhet të kihet kujdes se çfarë persona dërgohen në këto misione, pasi ata e përfaqësojnë shtetin.

Kuvendi gjithashtu solli vendim për emërim të kryetarit, nëntkryetarit dhe zv.anëtarëve të Këshillit Kombëtar për Eurointegrime.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat