Sheqerinska: Pas 25 vjetësh, forcat speciale të ushtrisë marrin pajisje të reja dhe moderne alpinizmi

Maqedonia

Sheqerinska: Pas 25 vjetësh, forcat speciale të ushtrisë marrin pajisje të reja dhe moderne alpinizmi

Më: 8 maj 2021 Në ora: 15:09
Radmilla Sheqerinska

Pas 25 vjetësh, forcat speciale të ushtrisë më në fund marrin pajisje të reja dhe moderne alpinizmi, tha Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Sheqerinska, e cila së bashku me Shefin e Ushtrisë, Gjeneral Lejtnant Vasko Gjurçinovski, sot morën pjesë në prezantimin e pajisjeve të reja alpinistike për anëtarët e Ushtrisë në rajonin e Demir Kapisë.

Si pjesë e prezantimit, u demonstrua një ushtrim për kërkim dhe shpëtim në terren të vështirë në kushte malore.

“Sot isha vërtet i nderuar që isha në gjendje të marr pjesë në këtë stërvitje, i cili na tregon se sa mund të ndihmojë ushtria kur ka njerëzit e duhur, por edhe pajisjet e duhura.

Sot do të doja të ndaja me ju disa informacione, më e rëndësishmja prej të cilave është që pas 25 vitesh, forcat speciale të ushtrisë më në fund marrin pajisje alpinistike krejtësisht të reja dhe me të vërtetë moderne, që do të nënkuptojnë një ndryshim vërtet të madh në aspektin e trajnimit, por sidomos sa i përket përdorimit të ushtrisë në kushte të disa situatave kritike, ku nevojiten pajisje alpinizmi, por edhe ekipe alpinizmi, që do të thoshte mbrojtje dhe shpëtim i qytetarëve ose pjesëtarëve të ushtrisë në një terren kaq të paarritshëm”, tha Sheqerinska.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat