Dimitrievski ka vetëm 22 vota më shumë se kandidati i LSDM-së në garën për Kumanovën

Maqedonia

Dimitrievski ka vetëm 22 vota më shumë se kandidati i LSDM-së në garën për Kumanovën

Më: 18 tetor 2021 Në ora: 19:18
Foto ilustrim

Kandidati i pavarur Maksim Dimitrievski mbrëmë festoi fitoren në sheshin në Kumanovë, Oliver Ilievski shpalli fitoren në selinë e LSDM -së, por më i përmbajtur.

Pas një nate të mirë, të dhënat zyrtare të KSHZ-së tregojnë vetëm 22 vota diferencë mes tyre në favor të kryetarit aktual Dimitrievski. Ai fitoi 15,164 vota, ndërsa Ilievski 15,142 vota. Vetëm 0.05 nga gjithsej 44.173 fletëvotime të vlefshme shprehur në përqindje, ndërsa pjesëmarrja ishte pothuajse 50 përqind.

Ata të dy presin një fitore në raundin e dytë. Dimitrievski është i lumtur që edhe pa mbështetjen e partisë  mëmë të cilën e kundërshtoi LSDM-në arriti një sukses të tillë.

Oliver Ilievski i propozuar nga LSDM, dhe i mbështetur nga partneri i tyre i koalicionit BDI pret fitore në raundin e dytë. Ai bind se me ndihmën e votave të kandidatëve që nuk kaluan në raundin e dytë, dhe janë partnerë koalicioni të LSDM-së në nivelin qendror, do të arrijë të marrë postin e kryetarit të komunës.

Në Kumanovë ishin pesë kandidatë për kryetar komune. Toni Mihajlovski i OBRM-PDUKM fitoi 8,582, Bekim Saliu i Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës 4,257 dhe Teodora Dimitriovska nga LDP dhe RDM 1,028.

Kishte gjithashtu 13 lista këshilltarësh që konkurronin për 33 vende të këshillit. Sipas rezultateve fillestare, LSDM fitoi 10 vende, për Kumanovën tonë nga Maksim Dimitrievski 8, OBRM-PDUKM 7, BDI 4, Aleanca-Alternativa 2 dhe nga një E Majta dhe Besa.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat