Flet dëshmitari që i pari arriti te autobusi: Nuk ndjeva aromë nafte, por aromë...

Maqedonia

Flet dëshmitari që i pari arriti te autobusi: Nuk ndjeva aromë nafte, por aromë...

Më: 24 nëntor 2021 Në ora: 11:37
Ilija Nikollov

Ilija Nikollov nga Bullgaria, njëri prej personave dëshmitarë dhe i cili i pari është lajmëruar në 112 për të paraqitur katastrofën, për Televizionin Nacional Bullgar ka zbuluar detaje të reja për incidentin ku humbën jetën 46 qytetarë të Maqedonisë.

Nikollov punon në një objekt 500 metra në afërsi të vendit të fatkeqësisë.

“Dëgjova një shpërthim por nuk munda ta kuptoj çfarë ishte. U lëshuam me kolegun drejt vendit dhe e pamë se diçka po digjet. Së pari digjej më pak por më pas zjarri u përforcua. U afruam të ndihmojmë por nuk kishte se si. Shumë kishte flakë, nuk mundeshim të afrohemi”, tha Ilija për BNT.

Sipas tij, kishte disa njerëz që kishin dalë nga ana e majtë e autobusit.

“Më flisnin në gjuhë të panjohur, nuk kuptoja prej nga vijnë. Thirrëm në 112 dhe mora reflektues për të sinjalizuar veturat që vinin. Shumë shoferë ndaluan veturat dhe vrapuan për të ndihmuar. Policia erdhi 17-18 minuta më vonë dhe pastaj ne ikëm drejt bazës. Vinte era gomë e djegur, nuk kam ndjerë aromë të naftës. Nuk e di nëse gardhi mbrojtës e ka penguar derën të hapet, ishte shumë errësirë dhe nuk mund të vërehej çfarë po ndodhte.”, tha dëshmitari, transmeton Zhurnal.mk.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat