Maqedonia ka shënuar rënie të prodhimtarisë industriale

Maqedonia

Maqedonia ka shënuar rënie të prodhimtarisë industriale

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 15:08
Foto ilustrim

Prodhimtaria industriale në tetor të këtij viti, në krahasim me tetorin e vitit të kaluar për 6,5 për qind. Në periudhën janar – tetor, në krahasim me vitin e kaluar është më e madhe për 1,8 për qind, njoftoi Enti Shtetëror i Statistikave.

Shikuar sipas sektorëve, prodhimi industrial në sektorin Miniera dhe gurorë gjatë muajit tetor të vitit 2021, krahasuar me të njëjtin muaj të vitit paraprak, shënon rritje për 0.2 %, në sektorin Industria përpunuese shënon rënie për 10.4 %, ndërsa në sektorin Furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar shënon rritje për 18.6 %.

Rënia në sektorin Industria përpunuese është kryesisht rezultat i rritjes së prodhimit në departamentet e mëposhtme: Prodhimi i ushqimit, Prodhimi i tekstileve, Prodhimi i veshjeve, Prodhimi i metaleve, Prodhimi i produkteve metalike të fabrikuara, përveç makinerive dhe pajisjeve, Prodhimi i pajisjeve elektrike, Prodhimi i makinerive dhe pajisjeve, të pa specifikuara ose të përfshira diku tjetër dhe Prodhimi i automjeteve motorike, rimorkio dhe gjysmërimorkio.

Sipas grupeve kryesore industriale, prodhimi në muajin tetor të vitit 2021, krahasuar me muajin e njëjtë të vitit paraprak, shënon rënie tek Prodhimet kapitale për 33.1 %Mallra jo të qëndrueshme të konsumit të gjerë për 1.9 %, ndërsa rritje u vërejt tek Energjia për 10.8 %, Prodhimet intermediare, përveç energjisë për 0.8 % dhe Mallra të qëndrueshme të konsumit të gjerë për 31.9 %.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat