Maqedoni: Pushimi dimëror në arsim përfundon më 1 shkurt, viti arsimor më 10 qershor

Maqedonia

Maqedoni: Pushimi dimëror në arsim përfundon më 1 shkurt, viti arsimor më 10 qershor

Më: 18 janar 2022 Në ora: 18:30
Foto ilustrim

Qeveria e Maqedonisë së Veriut në seancën e tretë që u mbajt me video lidhje, miratoi Vendim për vërtetimin e ditëve mësimore të vitit arsimor 2021/2022 në shkollat fillore në rrethana të jashtëzakonshme.

Sipas qeverisë, me këtë vendim ditët mësimore të vitit arsimor 2021/2022 në shkollat fillore në rrethana të jashtëzakonshme janë 172 që do të thotë se pushimi dimëror do të zgjasë deri më 1 shkurt, ndërsa viti arsimor përfundon më 10 qershor.

Vendimi është marrë edhe për shkollat e mesme që do të thotë se kanë 172 ditë dhe 158 ditë mësimore në arsimin fillor dhe të mesëm.

“Me vendimin e stëm mundësohet adaptimi i përshtatshëm i programeve mësimore me qëllim që të kapet 10 qershori si datë e përfundimit të vitit mësimor”, thuhet në fund të njoftimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat