Dimitrov: Obligim i qeverisë sonë është të kërkojë prova nga Bullgaria se ata kanë vullnet të mirë

Maqedonia

Dimitrov: Obligim i qeverisë sonë është të kërkojë prova nga Bullgaria se ata kanë vullnet të mirë

Më: 19 janar 2022 Në ora: 12:58
Nikolla Dimitrov

Është detyrë e qeverisë sonë të kërkojë prova se edhe Bullgaria ka vullnet të mirë për koncesione”, tha për “Top Tema”, Nikolla Dimitrov ish-ministër i Jashtëm.

Ai thekson se së pari duhet të dakordohet dhe të krahasohet gjithçka, ndërsa jo si tani kur Qeveria që nga dita e dytë bën lëshime pa bërë asnjë hap Bullgaria.

“Ne gjithashtu kemi nevojë për prova se pala tjetër ka vullnet të mirë, ndoshta më shumë se ne. Madje në Berlin kemi shtrënguar duart me ministren e atëhershme Zakharieva ku disi i kemi koordinuar gjërat në prani të ministrit Maas dhe ministrit Michael Roth. Pas kësaj, Bullgaria u tërhoq nga ai mirëkuptim”, tha Dimitrov.

Ai theksoi se në këtë kuptim mendon se është detyrë e jona dhe e palës tjetër të kërkojmë vullnet të mirë dhe theksoi se do të ishte mirë që Bullgaria të zhbllokonte marrëveshjen me Fronteks.

“Qëndrimi ka qenë se nuk po zbatojmë asgjë derisa të arrihet marrëveshje. Sot, në ditën e dytë të qeverisjes së re, kemi zbatimin e një elementi, pa bërë asnjë hap nga pala bullgare”, tha Dimitrov.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat