Borissov: Dje e kam marrë vesh se Maqedonia e Veriut nuk do të ketë pretendime territoriale ndaj Bullgarisë

Maqedonia

Borissov: Dje e kam marrë vesh se Maqedonia e Veriut nuk do të ketë pretendime territoriale ndaj Bullgarisë

Më: 19 janar 2022 Në ora: 15:27
Boyko Borissov

Ish-kryeministri bullgar dhe lider i partisë më të madhe opozitare në Bullgari, Boyko Borissov, ka folur rreth kontestit me Maqedoninë e Veriut.

Ai tha se të rëndësishme janë çështjet historike, puna e librave dhe përmendoreve. Borissov theksoi se Bullgaria ka bërë përpjekje që në kohën e presidentit Zhelju Zhelev, deri në nënshkrimin e Marrëveshjes për Fqinjësi të Mirë në mes Shkupit dhe Sofjes.

Borissov deklaroi se dje e ka marrë vesh “se Maqedonia e Veriut nuk do të ketë pretendime territoriale ndaj Bullgarisë”.

“Për kaq shumë vite para meje asnjë politikan maqedonas nuk e ka lejuar veten të thotë një gjë të tillë – se ata po heqin dorë dhe nuk do të kenë pretendime territoriale ndaj Bullgarisë”, tha ish-kryeministri, duke kujtuar se Bullgaria ishte e para që mbështeti Republikën e Maqedonisë së Veriut të anëtarësohet në NATO, pavarësinë e saj dhe dëshiron që ajo të anëtarësohet në BE.

Ndryshe, dje kryeministri aktual bullgar Kirill Petkov, qëndroi për vizitë zyrtare në RMV, ndërsa realizoi takim me kryeministrin e ri Dimitar Kovaçevski. Pas takimit, Petkov tha se përveç historisë, e rëndësishme është edhe bashkëpunimi ekonomik në mes dy vendeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat