Pendarovski në takim me ambasadorin e ri çek: Çekia gjithmonë mbështetë anëtarësimin e RMV-së në BE

Maqedonia

Pendarovski në takim me ambasadorin e ri çek: Çekia gjithmonë mbështetë anëtarësimin e RMV-së në BE

Më: 26 janar 2022 Në ora: 14:07
Pamje nga takimi

“Republika e Çekisë ka qenë, është dhe çdoherë do të jetë mbështetëse e fuqishme e ambicieve të Maqedonisë së Veriut për t’u bërë anëtare e Bashkimit Evropian”.

Këtë e theksoi ambasadori i sapoemëruar çek në RMV, Jarosllav Ludva gjatë pranim-dorëzimit të letrave kredenciale të presidentit Stevo Pendarovski.

Në ceremoninë e pranim-dorëzimit të letrave kredenciale, presidenti Pendarovski, siç kumtoi kabineti i tij, theksoi se dy vendet i ndërlidhë miqësia tradicionale dhe e sinqertë e bazuar në bashkëpunim të llojllojshëm, respekt të ndërsjelltë dhe qasje të hapur, duke shtuar se me çekinë, e cila është aleate dhe partnere e rëndësishme e Maqedonisë së Veriut, ndajmë vlera të përbashkëta evropiane të mirëkuptimit dhe respektit të ndërsjelltë.

“Duke cekur se qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut e vlerësojnë lartë mbështetjen e Republikës çeke për procesin tonë eurointegrues, presidenti Pendarovski shfaqi bindje se mund të konsiderojmë në të edhe në të ardhmen, posaçërisht gjatë kryesimit çek me Këshillin e BE-së në gjysmën e dytë të këtij viti”.

“Ambasadori çek theksoi se marrëdhëniet bilaterale dhe bashkëpunimi janë të shkëlqyeshëm, ndërsa Maqedonia e Veriut është mike e çmueshme dhe e rëndësishme e NATO-s duke shtuar se Republika çeke ka qenë, është dhe çdoherë do të jetë mbështetëse e fuqishme e ambicieve të Maqedonisë së Veriut për t’u bërë anëtare e BE-së”, thuhet në njoftimin e kabinetit të Pendarovskit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat