Quçukov: Për shkak të Maqedonisë së Veriut, Bullgaria ka rënë në izolim të plotë në BE

Maqedonia

Quçukov: Për shkak të Maqedonisë së Veriut, Bullgaria ka rënë në izolim të plotë në BE

Më: 28 janar 2022 Në ora: 12:32
Ljubomir Quçukov

Rezultati kryesor i bisedimeve bullgaro-maqedonase është se ka një marrëveshje për një marrëveshje. Klima e marrëdhënieve dypalëshe po ndryshon dhe tani ka një gatishmëri për dialog për çështjet e diskutueshme. Mënyra e vetme për ta bërë këtë është përmes negociatave ndërqeveritare, tha Quçukov.

“Politikisht, Bullgaria ka rënë në izolim të plotë në BE. Ne humbëm të gjithë avantazhin tonë si anëtar, presionin nga kandidati-anëtar e ridrejtuam tek ne. Ne morëm rolin e “mëkatarit të pashëm”. Kështu ka thënë Ljubomir Quçukov nga Instituti për Marrëdhënie Ndërkombëtare.

i është gjithashtu ish-zv. ministër i Jashtëm bullgar.

Sipas tij, çfarëdo marrëveshje të ketë mes Bullgarisë dhe Maqedonisë, ajo duhet të ketë mbështetje nga parlamenti dhe shoqëria.

“Mund të rezultojë se me akumulimin aktual të negativitetit, gjetja e një marrëveshjeje politike do të marrë më pak kohë sesa sigurimi i mbështetjes së brendshme në Sofje dhe Shkup”, tha ai.

Quçukov thekson se besimi është një kusht kyç në negociata.

“Është interesante se kundërshtarët më seriozë të marrëveshjes janë dy palët me të njëjtin emër në të dyja vendet – OBRM. Vitin e kaluar, Bullgaria doli nga mbrojtja e rrethit dhe lëshoi ​​kornizën për të cilën po punohet tani,” shpjegoi Quçukov.

Mosmarrëveshja, shton Quçukov, “është bërë një pistë gare për patriotizëm”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat