Shaqiri: Dita e Mësuesit na rikujton sa ishte e vështirë rruga e zhvillimit të arsimit në gjuhën amtare

Maqedonia

Shaqiri: Dita e Mësuesit na rikujton sa ishte e vështirë rruga e zhvillimit të arsimit në gjuhën amtare

Më: 7 mars 2022 Në ora: 20:53
Jeton Shaqiri

Dita e sotme është festë kombëtare, festë e çdo mësuesi, nxënësi dhe për çdo familje shqiptare. Me këtë ditë përkujtojmë hapjen e shkollës së parë me mësim në gjuhën shqipe e cila vendosi themelet e arsimit shqip. I respektojmë mësuesit tanë, ata që kanë dhënë dhe ata që ende japin sakrificë të mëdha derisa e realizojnë veprimtarinë më fisnike – arsimimin dhe edukimin e të gjithë brezave.

Këtë e theksoi ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri në shënimin e ditës së sotme të 7 Marsit – Ditës së Mësuesit Shqiptar, që e organizoi Komuna e Çairit.

“Në këtë ditë të vitit 1887 është përmbushur iniciativa e grupit prej 135 rilindës, ndërsa me shënimin e saj nderohen të gjithë mësimdhënësit dhe ngritët ndërgjegjja për rëndësinë e arsimit në gjuhën amtare, si dhe për rëndësinë e mësimdhënësve në zhvillimin e përgjithshëm të kombit”, potencoi Shaqiri.

Shaqiri, siç njofton MASH, tha se gjatë ditës së djeshme është takuar me disa mësimdhënës të shkollës fillore, të cilëve u ka shprehur mirënjohje për atë që kanë pasur ndikim të madh në ndërtimin e tij si person, ndërsa siç tha ai, i kujton shumë fjalë dhe fjali të tyre gjatë mësimit, të cilët për të paraqesin udhërrëfyes për jetën.

“Sot më shumë se kurrë personalisht e ndjej barrën dhe përgjegjësinë e rëndë të sigurohen kushte më të mira për arsim. Jam i vetëdijshëm se është më se e nevojshme të përpiqemi, por jam shumë optimist dhe besoj se hap pas hapi do të sigurojmë arsim edhe më të mirë për gjeneratat e tanishme dhe të ardhshme”, tha Shaqiri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat