Kuvendi i Maqedonisë zgjedh anëtar dhe zëvendës në Komisionin për Zgjedhje dhe Emërime

Maqedonia

Kuvendi i Maqedonisë zgjedh anëtar dhe zëvendës në Komisionin për Zgjedhje dhe Emërime

Më: 16 mars 2022 Në ora: 22:03
Kuvendi

Kuvendi sot zgjodhi deputeten e LSDM-së Marija Georgievska për kryetar në Komisionin për Zgjedhje dhe Emërime.

Për anëtar komisioni u zgjodh Darko Kaevski nga LSDM, ndërsa zëvednës janë Hysni Imaili nga Alternativa. Për zëvendësanëtar të këtij komisioni u zgjodh Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët.

Në arsyetimin e Vendimit qëndron se sipas pjesmarrjes së partive politike në komisioni, 36.67% ka LSDM, BDI 12.5, ASH 6.67, Alternativa 3.33, E majta dhe Lëvizja Besa 1.67 dhe PDSH me 0.833%.

“Në bazë të numrit të deputetëve në përbërjen e këtij komisioni, LSDM ka 5 deputetë, OBRM-PDUKM 5, BDI 2, ASH përfaqësohet me 1 deputet.

Gjeorgjievska u zgjodh në vendin e Kostadin Kostadinovit i cili ishte anëtar në komision, por iu ndalua deputeti për shkak të zgjedhjes në krye të Komunës së Strumicës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat