KRRE: Stabiliteti dhe siguria e dërgesës së energjisë elektrike është mundësuar edhe në kushte të krizës

Maqedonia

KRRE: Stabiliteti dhe siguria e dërgesës së energjisë elektrike është mundësuar edhe në kushte të krizës

Më: 7 maj 2022 Në ora: 14:34
Foto ilustrim

Stabiliteti dhe siguria e dërgesës së energjisë elektrike dhe asaj termike është mundësuar edhe në kushte të krizës së madhe energjetike, e cila filloi në gjysmën e dytë të vitit 2021, ndërsa propozimet e KRRE-së për uljen e TVSH-së dhe zgjerimin e përfshirjes së kategorive të ndjeshme të konsumatorëve, të cilët marrin ndihmë financiare për të paguar faturat e energjisë elektrike dhe termike u realizua – theksohet në Raportin Vjetor të punës së Komisionit Rregullator të Energjetikës dhe të Shërbimeve të Ujit (KRRE).

“Çmimet e larta të bursës sa i përket burimeve të energjisë, gjatë vitit të kaluar u rritën shumëfish dhe për këtë arsye u krijuan kushte që pas 12 viteve të aktivizohet puna e rezervës së ftohtë të TCE Negotinë, pasi çmimi i energjisë elektrike të prodhuar nga TCE Negotinë është më i ulët se ai në bursë, që mundësoi një pjesë të energjisë elektrike të sigurohet edhe nga prodhimi vendor në vend të importit.

Një ndër masat për menaxhimin e krizës energjetike ishte miratimi i vendimit, përmes të cilit, në vend të 70 % që i ka të detyrueshme, ESM duhet të dërgojë 100 % e energjisë elektrike të nevojshme për amvisëritë me çmim prej 41 euro/МW/h në kushte kur çmimi i energjisë elektrike në bursa arriti deri në 450 euro/МWh,“ theksoi Marko Bislimoski, kryetar i Komisionit Rregullator të Energjetikës dhe të Shërbimeve të Ujit..

Vitin e kaluar, çmimet e të gjitha burimeve të energjisë e arritën pikun historik. Gazi natyror, nga 300 dollarë/Nm3 arriti çmimin prej 1.800 dollarë/Nm3. Energjia elektrike arriti çmimin fantastik prej 450 euro/МWh, për dallim nga çmimet para krizës, të cilat silleshin rreth 55 deri 65 euro/МWh. Derivatet e naftës regjistrojnë shtrenjtim për rreth 70% në bursat, në krahasim me fundin e vitit 2020.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat