Osmani në takimin e Koalicionit në luftën kundër ISIS: Sfidat e sotme të sigurisë nuk njohin kufij

Maqedonia

Osmani në takimin e Koalicionit në luftën kundër ISIS: Sfidat e sotme të sigurisë nuk njohin kufij

Më: 11 maj 2022 Në ora: 19:57
Bujar Osmani

Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, sot ka marrë pjesë në takimin ministror të Koalicionit Global kundër ISIS/DAESH në Marrakesh të Marokut. Ky është takimi i parë i Koalicionit që mbahet në Afrikë.

Në fjalimin e tij, në takimin e Koalicionit kundër ISIS-it, Osmani theksoi nevojën për një reagim të përbashkët ndaj sfidave që dalin nga situata në Afganistan dhe vatrat tjera të krizës në botë. Sfidat e sotme të sigurisë nuk njohin kufij dhe barriera dhe vetëm me bashkëpunim të ndërsjellë dhe ndërkontinental mund të arrihet paqja e qëndrueshme.

“Maqedonia e Veriut edhe para anëtarësimit në NATO, që nga viti 2002, në mënyrë aktive ka kontribuar në ruajtjen e paqes në atë rajon”, nënvizoi ministri Osmani.

Në margjinat e takimit të Koalicionit, ministri Osmani pati takime bilaterale me homologët e tij nga Franca, Jean-Yves Le Drian dhe Kuvajti, Sheikh Dr. Ahmed Nasser Al-Mohammed Al-Sabah; si dhe me Nënsekretaren e Stejt Departamentit për Çështjet Politike, Victoria Nuland.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat