Kovaçevski: Prioritetet e kësaj qeverie janë qytetarët, ekonomia dhe investimet e reja

Maqedonia

Kovaçevski: Prioritetet e kësaj qeverie janë qytetarët, ekonomia dhe investimet e reja

Më: 18 maj 2022 Në ora: 14:58
Dimitar Kovaçevski

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut në panelin e Samitit “Maqedonia 2025” kushtuar gjendjes aktuale ekonomike, theksoi prioritetet kyçe për të cilat është e përkushtuar Qeveria.

“Prioriteti i parë është mbrojtja e standardeve të jetesës së atyre që janë më të cenuarit dhe ruajtja e likuiditetit të kompanive. I dyti i referohet rritjes së qëndrueshme ekonomike, pra vazhdimit të programeve për rritjen e prodhimit, eksporteve, si dhe aktivitetit ekonomik në vend dhe prioriteti i tretë fokusohet në rritjen e investimeve bruto dhe të investimeve që janë dominuese në buxhetin e shtetit”, tha kryeministri Kovaçevski.

Ai shtoi se paketa e madhe e masave kundër krizës ka dhënë rezultate dhe ka bërë të mundur arritjen e ritmeve të rritjes nga koha para krizës me pandeminë.

Lidhur me krizën aktuale ekonomike dhe energjetike, kryeministri Kovaçevski theksoi se për tejkalimin e pasojave, Qeveria është fokusuar në investimin në sistemet moderne energjetike, digjitalizimin dhe reformat në arsim në aspektin e krijimit të kuadrove arsimor të nevojshëm në treg.

“Ne nuk mund të presim që nga ligjet 20-vjeçare të arsimit të marrin rezultate për një vend që dëshiron të ecë përpara dhe të mbajë hapin me vendet e përparuara në epokën dixhitale”, tha Kovaçevski.

Kovaçevski theksoi se bashkëpunimi rajonal është orientimi ynë strategjik dhe në BE.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat