Dimitrov: Nuk jam optimist se do të largohet vetoja ndaj Maqedonisë, diplomacia jonë ka dështuar

Maqedonia

Dimitrov: Nuk jam optimist se do të largohet vetoja ndaj Maqedonisë, diplomacia jonë ka dështuar

Më: 18 qershor 2022 Në ora: 10:17
Nikola Dimitrov

Ish-ministri i jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov ka deklaruar se nuk pret përparim ose zgjidhje të çështjes së vetos bullgare me Maqedoninë, pasi sipas tij gjërat duken se janë komplikuar akoma dhe më shumë.

“Përfshirja e kërkesave bullgare në Kornizën Negociuese e vendos fatin tonë tërësisht në duart e Sofjes,” tha për “Deutsche Welle”, ish-ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov.

“U bë braktisja e vijave të kuqe dhe kaluam në debakël diplomatik”, akuzon ish-ministri i Jashtëm Dimitrov pas shpalljes së propozimit francez për tejkalimin e kontestit bullgaro-maqedonas dhe hapjen e negociatave me BE-në.

“Nuk e di çfarë është më e frikshme, t’i besojmë njerëzve tanë se nuk e kanë propozimin apo të mos i besojnë. Nëse nuk janë të azhurnuar me propozimin për problemet e Maqedonisë me Bullgarinë, atëherë është e ditur se nuk e kanë kryer punën e tyre për çështjen më të rëndësishme për kombin. Nëse e kanë dhe sërish thonë se nuk e kanë, po luajnë me besimin e publikut”, tha Dimitrov për DW.

Propozimi i presidencës franceze, sipas ish-ministrit, na çon më tej thellimit të çështjes dhe jo më afër anëtarësimit në BE.

“Pyetja kryesore është nëse përmes një marrëveshjeje të tillë jemi më afër qëllimit, anëtarësimit në BE. Për mua nuk ka dilema. Me këtë kuadër BE-ja është më larg nga sot, kur ende nuk i kemi nisur negociatat”.

Ai shpjegon se propozimet për zgjidhjen e një problemi ndërmjet dy palëve vijnë gjithmonë në radhë të parë tek palët e interesuara, por fakti që një propozim i tillë “nuk ka rënë fare në tavolinë është tashmë një debakël për diplomacinë e Maqedonisë”.

“Futja e kërkesave bullgare në procesin e negociatave, në pjesën më të rëndësishme, e lë fatin tonë tërësisht në duart e Sofjes. Nëse ajo nuk është e kënaqur me asgjë (jo vetëm me përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë), ne do të qëndrojmë në vend ose do të na kthejnë”, tha Dimitrov.

DW publikoi të premten detaje të propozimit francez të përfshirë në dy dokumente, Kornizën Negociative dhe Draft Konkluzionet e Këshillit të BE-së të paraqitura nga presidenca aktuale franceze e BE-së.

Për Dimitrov e gjithë pakoja është e papranueshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat