Lorer: Askush në Evropë nuk e kuptoi se çfarë donim nga Maqedonia e Veriut

Maqedonia

Lorer: Askush në Evropë nuk e kuptoi se çfarë donim nga Maqedonia e Veriut

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 14:40
Foto ilustrim

Vendimi për Republikën e Maqedonisë së Veriut mbron interesin bullgar, tha sot ministri bullgar i Inovacionit dhe Zhvillimit, Daniel Lorer.

Sipas tij, është e drejtë që Parlamenti bullgar të vendosë të mbështesë procesin e negociatave të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë për anëtarësim në BE, sepse duhet një konsensus i gjerë për këtë temë.

“Çështja e Republikës së Maqedonisë së Veriut është aq e dhimbshme për Bullgarinë, sa është e gabuar që një grup i vogël njerëzish të vendosë për të. Diçka kaq e rëndësishme duhet të jetë vendimi i parlamentit bullgar".

“Askush në Evropë nuk e kuptoi se çfarë donim nga Maqedonia e Veriut. Kaluam gjashtë muaj duke shpjeguar të drejtat e bullgarëve dhe gjuhën e urrejtjes. Ky është një sukses për diplomacinë bullgare”, shtoi ministri i dorëhequr.

Sipas Lorerit, për këtë çështje është krijuar një situatë, pasi presidenca franceze e Këshillit të BE-së po i vjen fundi dhe konfigurimi politik në Evropë mund të ndryshojë dhe një propozim kaq i përshtatshëm nuk do të merret më kurrë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat