Zaev pret hapjen e pikës kufitare në Markova Noga, obligim i Marrëveshjes së Prespës

Maqedonia

Zaev pret hapjen e pikës kufitare në Markova Noga, obligim i Marrëveshjes së Prespës

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 20:13
Ish-kryeministri Zoran Zaev

Ish-kryeministri Zoran Zaev përmes rrjeteve sociale iu drejtua pjesëmarrësve të tubimit të sotëm të Markova Nogës në Prespë, në kufirin maqedonas-grek.

Zaev pret që vendkalimi kufitar i Markova Nogës të hapet sa më shpejt, pasi siç thotë ai, dy vendet tona mike e kanë marrë si obligim nga Marrëveshja e Prespës.

“Hapja e pikës kufitare të Markova Nogës është detyrimi ynë për të tashmen dhe të ardhmen, kjo është koha e duhur dhe e fundit për të thyer bllokadën e panatyrshme të rrjedhës natyrore në brigjet e liqenit të Prespës.

Pres që sa më shpejt të përfundojnë ndërhyrjet e nevojshme infrastrukturore dhe shumë shpejt të jemi aty në hapjen zyrtare të vendkalimit që lidh dy anët e Prespës”, tha Zaev.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat