Trajanov: Pendarovski mund të flasë edhe për kërcënimet bullgare në Madrid

Maqedonia

Trajanov: Pendarovski mund të flasë edhe për kërcënimet bullgare në Madrid

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 14:35
Pavle Trajanov

Samiti i NATO-s në Madrid është një mundësi për të shpjeguar dëmin e bllokadës bullgare për integrimin evropian të RSM-së dhe për unitetin e NATO-s, tha lideri i Lidhjes Demokratike, Pavle Trajanov.

“Para NATO-s, Pendarovski mund të mburret me një politikë të jashtme plotësisht të harmonizuar me politikat e Aleancës dhe BE-së”, tha Trajanov.

Presidenti Stevo Pendarovski mund të aktualizojë proceset integruese evropiane të Maqedonisë para pjesëmarrësve në Samitin e NATO-s në Madrid dhe të theksojë kërkesat irracionale të Bullgarisë, të cilat sfidojnë identitetin, gjuhën, historinë maqedonase, si dhe shantazhin për ndryshimin e Kushtetutës, si parakusht për heqjen e vetos dhe fillimin e negociatave për anëtarësim në BE.

Pavle Trajanov konsideron se samiti i NATO-s në Madrid është një mundësi e madhe për të shpjeguar dëmshmërinë e bllokadës bullgare dhe unitetin e Aleancës.

“Para kryeministrave apo presidentëve të anëtarëve më të fuqishëm të NATO-s, Pendarovski krenohet me një politikë të jashtme plotësisht të harmonizuar me politikat e NATO-s dhe BE-së në lidhje me pushtimin e Rusisë në Ukrainë, duke përfshirë ndihmën e Ukrainës dhe sanksionet kundër Rusisë. Është interes gjeostrategjik që Maqedonia të jetë anëtare e BE-së dhe hapja e kapitujve vendimtarë për integrimin evropian do të margjinalizojë ose paralizojë plotësisht forcat që duan që Maqedonia të jetë një vrimë e zezë në Ballkan.

Nuk ka nevojë të heshtësh. Vetëm nëse kemi pikëpamje dhe argumente të qarta dhe nëse i përditësojmë, atëherë të tjerët mund të na kuptojnë dhe Bullgaria mund të kuptojë se bllokada e Maqedonisë bën dëm të madh dhe shkatërron unitetin e NATO-s”, argumentoi kreu i LD-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat