​Osmani: Ministria e Jashtme e Maqedonisë do t’i kërkojë qeverisë pranimin e propozimit francez

Maqedonia

​Osmani: Ministria e Jashtme e Maqedonisë do t’i kërkojë qeverisë pranimin e propozimit francez

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 16:31
Bujar Osman.

Duke marrë parasysh konsultimet e deritanishme, Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë, do t’i propozojë qeverisë pranimin e propozimit të Bashkimit Evropian për vazhdimin e integrimit tonë evropian, deklaroi ministri maqedonas i Punëve të Jashtme, Bujar Osman.

Konsultimet po zhvillohen në atmosferë mjaft pozitive, ku në mënyrë të detajuar po analizohet propozimi francez.

”Grupe dhe individë të ndryshëm fokusohen në çështje thelbësore që janë të rëndësishme për qytetarët dhe për procesin e ardhshëm të negociatave: gjuha maqedonase do të bëhet gjuhë zyrtare e Bashkimit Evropian, e formuluar qartë dhe pa asnjë vërejtje apo shpjegim të specifikuar në kornizën e negocuese”, shtoi ai.

”Protokolli, si dhe pjesa që i referohet çështjeve historike, mbeten në sferën e marrëdhënieve bilaterale dhe nuk janë pjesë e kornizës negociuese. Miratimi i këtij propozimi do të nënkuptojë mbajtjen e Konferencës së parë Ndërqeveritare, fillimin e procesit të skriningut – në thelb, hapjen e negociatave me kapacitet të plotë – dhe menjëherë!”, shkruan në Osmani në profilin e tij në Facebook.

”Procesi i konsultimit vazhdon mes qeverisë dhe institucioneve të tjera, grupeve të interesuara dhe publikut të gjerë, pas së cilës qeveria do të marrë vendimin përfundimtar”, theksoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat