Bekteshi: Në Maqedoni ka punë, shumë punëtorë po vijnë nga Turqia

Maqedonia

Bekteshi: Në Maqedoni ka punë, shumë punëtorë po vijnë nga Turqia

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 14:09
Kreshnik Bekteshi

Ministri i Ekonomisë në Maqedoninë e Veriut, Kreshnik Bekteshi në konferencën e sotme për shtyp në Tetovë tha se edhe pse jemi në mes të vitit 2022, janë shfrytëzuar 70 përqind e kuotave të punëtorëve që vijnë nga vendet e huaja e që dëshirojnë të punojnë në Maqedoninë e Veriut.

Bekteshi tha se punëtorët kryesisht vijnë nga Turqia, dhe odat ekonomike në vend kërkojnë që të liberalizohet procedurat edhe për shtetet tjera.

“Pothuajse mbi 70% vetëm në pjesën e parë të vitit ka interes, nëse është numri 5000, 70 përqind ka aplikime të numrit 5000, nga punëtorë të shteteve të huaja që e shohin si mundësi tregun e RMV-së, qoftë në ndërtimtari, qoftë në prodhimtari.

Kjo dëshmon se vende të punës në Maqedoninë e Veriut ka, por me siguri që duhet ende më shumë punë”, tha mes tjerash Bekteshi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat