Mbi 40 policë të lënduar dhe dhjetëra protestues të ndaluar në protestën në Shkup

Maqedonia

Mbi 40 policë të lënduar dhe dhjetëra protestues të ndaluar në protestën në Shkup

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 10:05
Ndërtesa e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, një ditë pas protestës së dhunshme. 6 korrik 2022.

Ministria e Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut ka bërë të ditur se gjatë protestës më 5 korrik janë lënduar 47 policë, 11 prej të cilëve me lëndime të rënda dhe dy me lëndime serioze.

Në njoftimin e Ministrisë së Brendshme thuhet se 11 persona janë ndaluar gjatë protestave dhe se policia nuk ka përdorur as mjete piroteknike e as kimike për të shpërndarë turmën.

Protestuesit po kundërshtojnë një propozim francez i cili synohen të ndihmojë në tejkalimin e dallimeve mes Shkupit dhe Sofjes, që kanë të bëjnë me gjuhën dhe historinë.

Protesta e 5 korrikut u përshkrua me dhunë, teksa protestuesit thyen xhamat dhe hodhën ngjyrë të kuqe në ndërtesën e Qeverisë, Kuvendit dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, ka dënuar sjelljen e dhunshme të protestuesve duke thënë se çdo qytetarë ka të drejtë të protestojë, por dhuna nuk mund të justifikohet.

“E dënoj ashpër sulmin ndaj policisë, e cila dje ishte në krye të detyrës duke mbrojtur me profesionalizëm qytetarët dhe institucionet e shtetit. Dhuna dhe urrejtja nuk mund të jenë zgjidhje për asnjë problem. Nxitësve të protestave u them: mos manipuloni dhe abuzoni me të rinjtë për të kënaqur orekset tuaja politike”, ka shkruar Kovaçevski në një postim në Facebook.

Protesta e 5 korrikut ishte e katërta me radhë. Protestuesit po kërkojnë që autoritetet të refuzojnë propozimin francez, që ka për qëllim të zhbllokojë procesin e integrimit të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat