Mickoski: I tregova edhe përfaqësuesit gjerman se propozimi francez është i papranueshëm

Maqedonia

Mickoski: I tregova edhe përfaqësuesit gjerman se propozimi francez është i papranueshëm

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 18:47
Foto nga takimi

Lideri i partisë opozitare maqedonase, OBRM-PDUKM, Hristijan Mickoski është takuar sot me përfaqësuesin e lartë të Bundestagut gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

Mickoski ka njoftuar se i ka bërë të qartë edhe përfaqësuesit gjerman se propozimi francez për partinë e tij është i papranueshëm.

“I theksova qëndrimet e OBRM-PDUKM-së për papranueshmërinë e propozimit francez, të cilin Qeveria me sa duket e ka pranuar tashmë”, thotë Hristijan Mickoski për përmbajtjen e bisedimeve me përfaqësuesin e lartë të Bundestagut gjerman, i cili sot qëndroi për vizitë në Shkup.

“Për ne është e papranueshme që historia, gjuha dhe identiteti të mbeten peng i interesave negative bullgare. Negociatat për përfshirjen e Maqedonisë në BE duhet të bazohen në kriteret e Kopenhagës dhe nuk duhet lejuar që çështjet bilaterale të rëndojnë anëtarësimin”, tha në një deklaratë të shkurtër partiake kreu i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski.

Kujtojmë se partia opozitare OBRM-PDUKM po proteston që disa netë radhazi para objektit të qeverisë së Maqedonisë, kuvendit dhe objektit të ministrisë së Punëve të Jashtme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat