Milkov: Për Maqedoninë do të miratojmë një dokument të shkruar me detyrime konkrete

Maqedonia

Milkov: Për Maqedoninë do të miratojmë një dokument të shkruar me detyrime konkrete

Më: 8 gusht 2022 Në ora: 11:45
Milkov: Për Maqedoninë do të miratojmë një dokument të shkruar me detyrime konkrete

Integrimi evropian i vendeve të Ballkanit Perëndimor, si dhe ruajtja dhe përmirësimi i asaj që është arritur në muajt e fundit në rrugën evropiane të Maqedonisë, si dhe fokusimi i vëmendjes në partnerët e BE-së dhe NATO-s dhe në problemet e tjera që lidhen me sigurinë në rajon, janë detyrat që Ministria e Jashtme bullgare i konsideron të rëndësishme.

Qeveria teknike që aktualisht e ka Bullgaria, po vazhdon me planifikimin e mëtutjeshëm të premtimeve që duhet ti mbaj Maqedonia karshi shtetit bullgar.

Detyrat imediate në lidhje me dialogun dypalësh me Maqedoninë e Veriut përfshijnë miratimin e një dokumenti të shkruar që do të përcaktojë detyrat specifike para institucioneve në Bullgari me detyrime specifike të planifikuara ndaj Maqedonisë”, tha për BGNES Ministri Teknik i Punëve të Jashtme, Nikolai Milkov.

Ai po ashtu tha se MPJ bullgare nuk e konsideron problem praninë e konsullit të përgjithshëm bullgar në objektin e Qendrës kulturore “Ivan Mihailov” në Manastir.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat