Presidenti Pendarovski do të jetë pjesëmarrës në funeralin e mbretëreshës Elizabeth II

Maqedonia

Presidenti Pendarovski do të jetë pjesëmarrës në funeralin e mbretëreshës Elizabeth II

Më: 19 shtator 2022 Në ora: 11:00
Stevo Pendarovski

Presidenti Stevo Pendarovski sot do të marrë pjesë në funeralin shtetëror të mbretëreshës britanike Elizabeth II në Pallatin Westminster në Londër.

Kreu i shtetit shoqërohet nga bashkëshortja e tij Elizabeta Gjorgievska.

Dje ata i bënë nderimet e fundit mbretëreshës britanike Elizabeth II dhe shënuan në Librin e Zisë.

“Unë dhe gruaja ime, nderuam eshtrat e Mbretëreshës Elizabeth II, përpara ceremonisë së varrimit në ëestminster Abbey. Shumë respekt për shërbimin e saj prej dekadash ndaj popullit dhe për të qenë shembull i lidershipit, modestisë dhe bujarisë. U prehtë në paqe”, ka shkruar presidenti Pendarovski në profilin e tij në Facebook.

Mbretëresha Elizabeth II vdiq në moshën 96-vjeçare më 8 shtator.

Ajo ishte monarkja më jetëgjatë në historinë britanike dhe kreu më i vjetër i shtetit në botë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat