MPB Maqedoni po punon në rikthimin e ueb-faqeve të hakuara të ministrive, të dhënat janë të mbrojtura

Maqedonia

MPB Maqedoni po punon në rikthimin e ueb-faqeve të hakuara të ministrive, të dhënat janë të mbrojtura

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 11:50
Foto ilustrim

Sistemi elektronik i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Menaxhimit të Ujërave ishte shënjestër e një sulmi kibernetik – haker nga grupi ndërkombëtar i hakerëve Black Byte më datë 12 të këtij muaji.

Sulmi shkaktoi bllokimin e procesit të rregullt të punës në ministri dhe pamundësoi proceset aktuale të punës.

Ministria ka njoftuar menjëherë qytetarët në ditën e sulmit dhe në mënyrë transparente në ditët e kaluara iu është përgjigjur të gjitha pyetjeve gazetareske lidhur me sulmin e hakerëve.

Sulmi është raportuar në Ministrinë e Punëve të Brendshme për hetime dhe veprime të mëtejshme dhe për shkak të seriozitetit të sulmit, të gjitha sistemet e ministrisë janë çaktivizuar përkohësisht.

Sulmi shkaktoi dëme, pra deshifrim të të dhënave nga dokumentet e zyrës (ëord, excel, pdf), ndërsa aplikacionet e ministrisë si sistemi ERZS, FADAN, sistemi për identifikimin e parcelave bujqësore dhe aplikacionet e tjera nuk u dëmtuan nga ky sulm, një numër programesh paraprakisht menjëherë pas sulmit janë shkëputur dhe tani janë sërish aktivë.

Gjithashtu arkivi i ministrisë është i pajisur dhe funksionon, asnjë dokument nuk ka humbur apo dëmtuar.

Punonjësit e departamentit të teknologjisë së informacionit në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës po punojnë aktivisht për eliminimin e plotë të problemit.

Për shkak të parandalimit, sistemi aktualisht është pjesërisht në funksion, domethënë me heqjen e problemeve, sistemi pastrohet gradualisht dhe kthehet në funksion.

Ministria e Arsimit dhe Shkencës do të informojë publikun për heqjen e problemit dhe rivendosjen e sistemit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat