Ministri Sali: Në dy vitet e fundit, ka rënë dinamika e ikjes së personelit mjekësor nga Maqedonia

Maqedonia

Ministri Sali: Në dy vitet e fundit, ka rënë dinamika e ikjes së personelit mjekësor nga Maqedonia

Më: 29 shtator 2022 Në ora: 15:02
Bekim Sali

Ministri i Shëndetësisë në Maqedoni, Bekim Sali, në paraqitjen e tij të fundit para mediave deklaroi se në dy vitet e fundit po vërehet një stangim i trendit të ikjes së personelit mjekësor nga vendi.

Sipas tij shakak për këtë stangim janë përmisimii i kushteve financiare, përcjell KlanM.

“Institucionet shëndetësore publike për nevoja te funksionimit normal kanë dorëzuar planin e punësimeve, për fat të keq në dhjetë vite kishim ikje masive të mjekëve nga institucionet shëndetësore publike por në dy vjetët e fundit vërehet një kthim ose një stagnim të kësaj dinamike të ikjes, arsyeja primare është përmisimi i kushteve financiare për punë në institucionet shëndetësore publike dhe investimet në kontuinuitet që po i bëjmë dhe i promovojmë publikisht”, deklaroi ministri Sali.

Viteve të fundit nga mantelbardhët e Maqedonisë së Veriut u shpeshtua ikja nga vendi.

Kjo dukuri si arsye kryesore numëronte punësimin e tyre në shtetet ku pagesa është më e mirë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat