Naftë kontrabandë nga Maqedonia e Veriut në Dibër/ Arrestohet autori

Maqedonia

Naftë kontrabandë nga Maqedonia e Veriut në Dibër/ Arrestohet autori

Më: 30 shtator 2022 Në ora: 11:52
Foto ilustrim

Policia e Dibrës ka vënë në pranga një person, i cili po sillte naftë kontrabandë nga Maqedonia e Veriut në Dibër, me qëllim tragtimin në vendin tonë.

Policia njofton se i arrestuar është shtetasi A. B., 40 vjeç pronar i magazinës pritëse dhe janë proceduar penalisht shtetasit F. G., 57 vjeç dhe L. K., 40 vjeç, të tre banues në Peshkopi.

Dibër/ Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Black Gold”, evidentohet dhe goditet një rast i  kontrabandimit të naftës.

U kap duke transportuar me automjet,  naftë e dyshuar kontrabandë nga Maqedonia e Veriut, procedohet penalisht drejtuesi i automjetit. Vihet në pranga pronari i magazinës që  depozitonte naftën me qëllim tregtimin e saj në vendin tonë.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare të DVP Dibër, në vijim të punës për evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e krimit ekonomik, kanë ushtruar kontrolle intensive në ambiente të ndryshme dhe akse rrugore ku është konstatuar shtetasi F. G., duke drejtuar automjetin e tij, në të cilin është gjetur e fshehur një sasi nafte e dyshuar e kontrabanduar. Nga hetimet e kryera ka  rezultuar se shtetasi  F. G., transportonte naftë me automjetin e tij dhe e depozitonte në magazinën e shtetasit A.B., dhe ky i fundit merrej me shitjen e saj.

Po në vijim të operacionit është ushtruar kontroll dhe në lokalin e shtetasit L. K., ku u gjet e fshehur një sasi nafte e dyshuar e kontrabanduar, me qëllim tregtimin e saj.

Në vijim të veprimeve për këtë rast, është arrestuar në flagrancë shtetasi A. B., 40 vjeç,  dhe janë proceduar penalisht shtetasit F. G., 57 vjeç dhe L. K., 40 vjeç, të tre banues në Peshkopi.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Dibër, për veprime të mëtejshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat