“E Majta” dorëzon iniciativë në Gjykatën Kushtetuese për dy gjuhësinë në uniformat e policisë

Maqedonia

“E Majta” dorëzon iniciativë në Gjykatën Kushtetuese për dy gjuhësinë në uniformat e policisë

Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 16:18
Foto ilustrim

“E Majta” sot ka dorëzuar një iniciativë në Gjykatën Kushtetuese për vlerësimin e kushtetutshmërisë dhe ligjshmërisë së dekretit me të cilin Qeveria vendos dygjuhësinë për uniformat e policisë.

“Ne mendojmë se një dekret i tillë, si akt nënligjor i përgjithshëm i qeverisë, është në kundërshtim me Kushtetutën, me aktet tjera nënligjore, me Ligjin për gjuhët, Ligjin për Punët e Brendshme, si dhe Ligjin për Policinë”, thonë nga e “Majta”.

Nga atje shtojnë se Qeveria me iniciativë të saj po e margjinalizon gjuhën maqedonase dhe po e degradon identitetin maqedonas.

Ministri i MPB më herët paralajmëroi se janë duke u zbatuar të gjitha procedurat, që nga marsi i vitit 2023 uniformat policore do të jenë në gjuhën maqedonase dhe shqipe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat