Gjykimi për zjarrin në spitalin modular në Tetovë do të vazhdojë më 27 dhjetor

Maqedonia

Gjykimi për zjarrin në spitalin modular në Tetovë do të vazhdojë më 27 dhjetor

Më: 7 dhjetor 2022 Në ora: 15:59
Foto nga seanca

Dy orë pasi filloi gjykimi për zjarrin në spitalin modular të Tetovës, vijimi i seancës kryesore është shtyrë për më 27 dhjetor në ora 10:00.

Deri në anulimin erdhi për shkak të mospajtimit të mbrojtësve të të gjithë të akuzuarve rreth prezantimit të dëshmive nga ana e Prokurorisë. Ata kërkojnë që prokurori t’i lexojë të gjitha provat, në vend që siç thanë ata të citonte vetëm titujt. Njëherit kanë pasur edhe vërejtje se disa nga titujt nuk janë përfshirë në listën e dëshmive të cilët si Prokurori i kanë dorëzuar në Gjykatë.

Për vazhdimin e seancës kryesore, avokatët do të vendosin me shkrim në lidhje me provat e ofruara nga Prokuroria Publike, të cilat nuk janë në formën apo përmbajtjen e kërkuar për të shmangur zvarritjen e procedurës për shkak të ndërhyrjeve të shpeshta në mohimin e provat e ofruara nga Prokurori Publik. Me këtë është pajtuar edhe prokurori duke konsideruar se është në interes të procedurës penale, pas së cilës gjykata ka shtyrë seancën kryesore. Afati është rregulluar me kërkesë të palëve.

Paraprakisht në vetë fillimin, të akuzuarit – drejtorët Fjorin Besimi dhe Artan Etemi, mjeku Boban Vuçeski dhe Spitali klinik i Tetovës si person juridik – pas thirrjes së gjyqtarit, theksuan se e kuptojnë akuzën, por nuk e pranojnë fajin dhe se nuk e pranojnë. kryejnë veprat për të cilat akuzohen.

Deri tek gjykimi erdhi pasi më 27 korrik të vitit 2022, Prokuroria ka dorëzuar aktakuzë nga Gjykata Themelore e Tetovës. Prokuroria zhvilloi një hetim për dhjetë muaj në të cilin u bënë analiza dhe ekspertiza nga Ministria e Brendshme, Fakulteti i Teknologjisë, një inxhinier elektroteknik dhe ekspertë e hetues të Policisë kriminale federale të Gjermanisë.

Në tetor të vitit 2021, pas ekspertizës së MPB-së, Prokuroria informoi se zjarri në objektin modular është shkaktuar nga një kabllo zgjatuese e djegur, në të cilën janë vendosur një aparat defibrilator-reanimues, një karikues celulari dhe një pajisje tjetër, informoi prokuroria.

Para dy ditëve filloi edhe heqja e mbetjeve nga spitali i djegur modular.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat