Kovaçevski: Në Maqedoninë e Veriut nuk ekziston histeri anti-bullgare

Maqedonia

Kovaçevski: Në Maqedoninë e Veriut nuk ekziston histeri anti-bullgare

Më: 26 janar 2023 Në ora: 13:19
Dimitar Kovaçevski

Kryeministri i RMV-së Dimitar Kovaçevski, në seancën e sotme të pyetjeve të deputetëve, ka folur për ngjarjet e fundit në mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë dhe incidentin në Ohër, ku u rrah sekretari i klubit bullgar “Car Borisi i Tretë”.

Ai theksoi se shteti i ka marrë të gjitha masat sipas ligjeve, për të gjithë provokuesit që tentojnë të përkeqësojnë marrëdhëniet në mes dy shteteve.

“Nuk ka histeri antibullgare në Maqedoninë e Veriut. Për incidentet e fundit ka persona përgjegjës, sepse janë akte individësh dhe nuk mund të fajësohet një vend i tërë për veprimet e individëve.

Ne i ndërmarrim të gjitha veprimet në përputhje me Kushtetutën dhe vazhdojmë të jemi partner konstruktiv si në rajon ashtu edhe në BE”, tha Kovaçevski.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat