Janushev: Qeveria ka marrë një sistem për monitorimin e komunikimeve dhe ka akses në pothuajse të gjithë internetin në vend

Maqedonia

Janushev: Qeveria ka marrë një sistem për monitorimin e komunikimeve dhe ka akses në pothuajse të gjithë internetin në vend

Më: 2 dhjetor 2023 Në ora: 12:44
Igor Janushev

Në Maqedoni nuk ka një mega, këtu ultra skandal të shkallës më të lartë lidhur me monitorimin e komunikimeve të qytetarëve, tha Igor Janushev nga OBRM-PDUKM  në një konferencë për media.

Ai pretendon se qeveria ka prokuruar një sistem për monitorimin e komunikimeve.

“Nëpërmjet sistemit, ata kanë mundësinë të aksesojnë pothuajse të gjithë trafikun e internetit në vend, në çdo pajisje, në çdo telefon, në çdo operator, në çdo person – privat apo zyrtar, si dhe mundësinë për të hyrë në çdo pajisje, që është telefon me të ashtuquajturin “malware”, tha Janushev.

Ai thotë se MPB-ja në kundërshtim me Ligjin nuk e ka lëshuar një miratim të tillë dhe se ekziston një dokument i tillë i nënshkruar nga Spasovski në të cilin shprehimisht thuhet se MPB-ja nuk ka dhënë miratim.

“Spasovski dhe Kovaçevski duhet menjëherë të dalin para opinionit maqedonas dhe t’i japin përgjigje popullit”, tha Janushev. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat