Spasovski: Pesë persona janë arrestuar në lidhje me zhdukjen e 14-vjeçares Vanja

Maqedonia

Spasovski: Pesë persona janë arrestuar në lidhje me zhdukjen e 14-vjeçares Vanja

Më: 2 dhjetor 2023 Në ora: 15:21
Vanja Gjorçevska

Pesë persona janë arrestuar mbrëmë vonë në lidhje me rastin e zhdukjes së 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, hetimet janë duke vazhduar, por në interes të hetimeve nuk mund të jepen më shumë informata, tha sot ministri i Brendshëm Oliver Spasovski.

Në ditën e gjashtë që nga zhdukja e 14-vjeçares në Maqedoni, lajmet e para dhe fotoja e fytyrës së Vanjës me një apel për ta ndihmuar në gjetjen e saj janë ende në të gjitha mediat. Ish-shefi i MPB-së, Lubomir Gjurçevski, thotë se situata është shumë shqetësuese. Hetimi duhet të vazhdojë në drejtim dhe vende, dhe me personat që janë vizituar dhe kontaktuar në hetim të kontrollohen sërish.

Ministri Oliver Spasovski në kuvendin e pyetjeve të deputetëve u përgjigj se nuk ka konfirmim absolut se Vanja ka qenë afër një restoranti në afërsi të Sallës Universale. Ministrja tregoi se zhdukja u raportua nga babai i saj rreth orës 11 të mëngjesit të së hënës. Një nga identifikuesit e lëvizjeve të saj është një celular, për të cilin familja tha se ishte hera e fundit që një sinjal nga telefoni ishte vendosur pranë sallës universale.

Spasovski sqaroi se janë kontrolluar të gjitha bodrumet në afërsi të qendrës, janë intervistuar të gjithë dëshmitarët, janë shqyrtuar videot nga 50 kamera, janë kontrolluar shtrati i lumit Vardar, manastiret dhe se hetimet vazhdojnë. Vanja u zhduk të hënën pas orës 7:20 të mëngjesit dhe pas një telefonate nga arsimtaraj e saj me nënën e saj, Zorica, duke i shpjeguar se Vanja nuk ishte në shkollë. Deklarata e nënës tregon se ajo dyshon për rrëmbimin e vajzës së saj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat