Georgiadis: Mitsotakis do të shfuqizojë Marrëveshjen e Prespës nëse do të vazhdojnë shkeljet nga autoritetet e RMV-së

Maqedonia

Georgiadis: Mitsotakis do të shfuqizojë Marrëveshjen e Prespës nëse do të vazhdojnë shkeljet nga autoritetet e RMV-së

Më: 17 maj 2024 Në ora: 10:15
Adonis Georgiadis

Ministri i Shëndetësisë i Greqisë, Adonis Georgiadis, duke komentuar deklaratat e presidentes maqedonase Gordana Siljanovska-Davkova dhe përfaqësuesit të ardhshëm të qeverisë së RMV-së, Hristijan Mickoski, tha se Greqia do të bëjë atë që është paraparë nëse shkelet Marrëveshja e Prespës.

Sipas tij, “nuk ka dyshim se nëse lideri i OBRM-PDUKM-së bëhet kryeministër dhe vazhdon me deklarata të tilla, Mitsotakis do ta shfuqizojë Marrëveshjen e Prespës”.

Sipas nenit 19, parashikohet nëse ka shkelje. Nëse qeveria e Maqedonisë së Veriut shkel Marrëveshjen, Qeveria e Greqisë do të bëjë atë që është paraparë, tha Georgiadis në një deklaratë për mediat greke.

“SYRIZA nuk ka vënë kusht që Maqedonia e Veriut të largohet nga NATO nëse shkel Marrëveshjen, ka qenë për shkak të SHBA-së. Është një marrëveshje e keqe. Procesi i shfuqizimit të kontratës është i vështirë”, shtoi ministri i Shëndetësisë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat