Osmani në takim me Papadopoulo, bisedojnë për zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Maqedonia

Osmani në takim me Papadopoulo, bisedojnë për zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Më: 13 qershor 2024 Në ora: 17:04
Foto nga takimi

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani ka realizuar takim dypalësh me zëvendësministren e Punëve të Jashtme të Greqisë Aleksandra Papadopullu, e cila ka marrë pjesë në takimin ministror të vendeve anëtare në Procesin e Bashkëpunimit në Evropën Juglindore. Gjatë bisedës, sipas Osmanit, është diskutuar për obligimet e të dyja shteteve për zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Prespës.

“Mendoj se nuk është korrekt konstatimi se Greqia nuk ka plotësuar asgjë. Shtylla e obligimeve greke ndaj Marrëveshjes së Prespës është mbështetja për në NATO dhe ne BE. Republika e Maqedonisë së Veriut sot është anëtare e NATO-s pasi Greqia e plotësoi obligimin e saj nga Marrëveshja e Prespës. Sot Greqia është një ndër lobistët më të mëdhenj në Bruksel për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian. Ai ishte thelbi i obligimit grek, protokollet janë çështje që kanë ngelur në Parlament”, deklaroi Bujar Osmani, ministër i Punëve të Jashtme.

Riaktualizimi i zbatimit të Marrëveshjes së Prespës është bërë, pasi presidentja Siljanovska Davkova refuzon përdorin e emrit të ri të shtetit, ndonëse dokumentet zyrtare i nënshkruan me Maqedonia e Veriut.

Në ndërkohë, sytë janë të drejtuar kah mandatari Hristijan Mickoski, i cili pritet që javën e ardhshme ta formojë qeverinë. Ai ka deklaruar se do ta respektojë Marrëveshjen e Prespës, megjithatë, edhe Greqia duhet t’i plotësojë obligimet e saja.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat