Debati Alban Ramosaj-Agim Doçi/ Reagon Beatrix: Me njerëz si ti…

Bota e Yjeve

Debati Alban Ramosaj-Agim Doçi/ Reagon Beatrix: Me njerëz si ti…

Më: 15 maj 2022 Në ora: 08:16
Albani dhe Beatrix

Beatrix Ramosaj ka reaguar lidhur me debatin e bujshëm të vëllait të saj, Albanit, me poetin dhe tekstshkruesin Agim Doçi.

Ky i fundit tha në një intervistë se kënga e Ronelës në “Eurovision” ishte më dinjitozja dhe se pretendimet që ajo ta fitonte ishin të shumta. Ai u shpreh se këngëtarja kishte një fitore të merituar. Gjithashtu Doçi shtoi se Albani duhej të përfaqësojë Republikën e Kosovës. “Kur më thoshte njeri pse nuk ia dhatë Ramosajt. Ramosaj si shqiptar i Kosovës le të konkurrojë në Eurovizion për Republikën e Kosovës. Europa tallet edhe me Kosovën edhe me ne, sepse unë nuk mund të çoj një këngë që ishte parodi për estradën e Tiranës si ekipi i 5 vetave norvegjez, jepi ujkut një banane. Këto të Kosovës kanë përfituar nga një komision hallexhinjsh që jua pranon këngët” u shpreh ai.

E pas reagimit të Albanit ka ardhur edhe ai i Beatrix e cila shkruan se ndarja territoriale e 1913(Konferenca e Ambasadorëve) nuk e përçau kombin shqiptar.“Kemi qenë dhe do jemi gjithmonë një popull, një gjak. Me njerëz si ti(Albani) do e tregojmë gjithmonë se në 1913 ndarja territoriale nuk e përçau kombin tonë.”- shkruan ajo.

Image
Postimi i Beatrix

Në reagimin e tij Albani e cilësoi deklaratën e Doçit si raciste ndaj shqiptarëve të Kosovës dhe me frymë komunizmi. Ai përmendi përfaqësimin e Rona Nishliut në Eurovision e cila u rendit e 5 duke arritur rezultatin më të lartë historik të Shqipërisë. “Uroj të jesh gjallë për vitin që vjen e të shohësh se si do na përfaqësoj një “shqiptar nga Kosova” !”- mbylli shkrimin Albani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat