Lë pas Messin dhe Salah! Levandovski rrëmben çmimin e Fifa-s

Futboll

Lë pas Messin dhe Salah! Levandovski rrëmben çmimin e Fifa-s

Më: 17 janar 2022 Në ora: 22:10
Levandovski

Robert Levandovski fitoi çmimin e Fifa-s, si lojtari më i miri i vitit 202, duke lënë pas Lionel Messin dhe Mohamd Salah.

Kjo mund të quhet një fitore e vogël për sulmuesin polak, pasi për shumë specialistë, futbollisti meritonte ta fitonte Topin e Artë për 202-shin dhe jo Messi. Vitin e shkuar, sulmuesi i Bayernit vendosi dhe një rekord, pasi shënoi 43 gola në 34 ndeshje në Bundesligë.

Formacioni më i mirë i vitit 2021 ishte ky, në portë Donnarumma; në mbrojtje Alaba, Ruben Dias, Bonucci; në mesfushë Jorginho, Kantè, De Bruyne; në sulm Cristiano Ronaldo, Haaland, Lewandowski dhe Messi.

Ndërsa trajneri më i mirë i viti u zgjodh gjermani që drejton Chelsean, Thomas Tuchel.

Goli më i bukur i vitit që merr dhe çmimin Puskas u zgjodh ai i Erik Lamelës.

Çmimin e “Fairplay” e morën mjekët e Danimarkës, që në europain i shpëtuan jetën Kristian Eriksen, i cili u godit nga një infarkt në fushë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat