Abramovich ka marrë pasaportë portugeze, drejtësia e heton

Futboll

Abramovich ka marrë pasaportë portugeze, drejtësia e heton

Më: 19 janar 2022 Në ora: 18:47
Abramovich ka marrë pasaportë portugeze, drejtësia e heton

Në muajt e fundit, Roman Abramovich është bërë një qytetar i plotë i BE-së.

Pasaniku rus në fakt ka marrë një pasaportë portugeze. Këtë e ka bërë të ditur portali ‘East Journali’ cili saktësoi sesi pronari i Chelsea ka shfrytëzuar një ligj që është në fuqi në Portugali që nga viti 2015 dhe i cili u ofron shtetësi hebrenjve të dëbuar nga Gadishulli Iberik gjatë inkuizicionit.

Një lloj kompensimi për dëmin e bërë në shekullin e pesëmbëdhjetë dhe të cilin Abramovich vendosi ta shfrytëzonte, duke dëshmuar se ishte pasardhës i hebrenjve sefardikë portugez, nëpërmjet një certifikate të lëshuar nga Komuniteti Hebre i Portos.

Ky komunitet vendosi të hapte një hetim, duke marrë parasysh se mbiemri Abramovich është i përhapur në mesin e hebrenjve Ashkenazi, domethënë në Evropën Qendrore-Lindore, pra jo spanjisht-portugez.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat